יום רביעי, 20 בפברואר 2013

על הזכות המוסרית בעולם זכויות היוצרים


"אבל אל תשכח לתת לי קרדיט" כך אמר שלומי, יוצר תמונת השער לספרו החדש של מאיר הסופר, אך מאיר לא נתן קרדיט לשלומי (כיוצר הקריקטורה) ואף הפיק את כריכת הספר באיכות ירודה מאוד שפגמה באיכות הקריקטורה שעיצב שלומי במיוחד בשביל מאיר הסופר. אם כך, מהו הדין? במאמרי זה, אנסה לשפוך קצת אור על סוגית הזכויות המוסריות כחלק מעולם זכויות היוצרים.
כאמור, במאמרי הקודם, התייחסתי על קצה המזלג לעניין זכויות היוצרים באספקטים כלליים, מהי הגנת זכויות יוצרים ומדוע כלל קיימת אותה הגנה מכוח החוק. במאמרי זה, ארצה להתייחס ל"אחות התאומה" של זכות היוצרים והיא הזכות המוסרית.
בוודאי הנכם כבר יודעים כי יצירה המוגנת בזכויות יוצרים, מקנה לבעלי היצירה (בין היתר), זכות בלעדית לעשות ביצירה המוגנת או בחלק מהותי ממנה פעולות שונות אשר מקנות, לרוב, לבעלי זכויות היוצרים ביצירה פעולות בעלי אופי מסחרי-עסקי (כגון: הזכות הבלעדית להעתקת היצירה, הזכות הבלעדית לפרסם את היצירה, הזכות הבלעדית לשדר את היצירה, הזכות הבלעדית להעמיד את היצירה לרשות הציבור, הזכות הבלעדית לעשות יצירה נגזרת מהיצירה המקורית ועוד ועוד). משום אופיין העסקי-מסחרי של אותן פעולות המוקנות לבעל זכויות היוצרים ביצירה, נקראות זכויות אלו לרוב "זכויות כלכליות". אולם, מעטים מודעים לעובדה כי לצד אותן זכויות כלכליות, וכ"אחיות תאומות" שלהן, מוקנות לבעלי היצירה גם זכויות מוסריות ביצירה.
חשוב יהיה לומר שבהתאם לחוק זכות יוצרים, תשס"ח-2007, הזכויות המוסריות מוקנות ליוצרי יצירה מסוימות (יצירה אמנותית, יצירה דרמטית, יצירה מוסיקלית, יצירת ספרותית אך למעט תוכנת מחשב). כך, ליוצרי היצירות הבאות, בין היתר, מוקנות זכויות מוסריות: רישום, ציור, פיסול, תחריט, ליטוגרפיה, מפה, תרשים, צילום, יצירת אמנות שימושית, מחזה, יצירה קולנועית, יצירת מחול ופנטומימה ועוד ועוד.
דבר נוסף שחשוב יהיה לציין הוא שאופי הזכויות המוסריות הינו אישי ובלתי ניתן להעברה. כלומר, טול מקרה בו יוסי יוצר ספר מתח חדש ומרתק. את כל זכויותיו הכלכליות באותו ספר, מעביר יוסי למיכל, ולמעשה, מבחינה משפטית, יוסי מעביר את הבעלות בספר למיכל. מכירת הבעלות, משמעה, שיוסי מכר למיכל את זכויותיו הכלכליות בספר- כלומר, ובין היתר, את הזכויות להעתיק את היצירה, לשכפלה, לפרסם ועוד זכויות כלכליות נוספות המוקנות לבעלי היצירה. אך, זכויות אחדות יוסי לא העביר ולא יכול היה להעביר למיכל – אלו הזכויות המוסריות, הזכויות האישיות של יוסי, אשר נשארות איתו גם במקרה בו לא היה ליוסי, מלכתחילה, זכויות כלכליות ביצירה שלו (כך לדוגמה, במקרה בו יוסי הועסק כעובד אצל מיכל ויצר את היצירה במסגרת עבודתו, אגד הזכויות הכלכליות מוענק למיכל, כמעבידתו של יוסי אבל הזכויות המוסריות אמורות להישאר אצל יוסי, כעובד). מקרה נוסף בו יישארו הזכויות המוסריות ליוסי, הוא במקרה שתואר קודם, בו הוא העביר במתנה או מכר את זכויותיו הכלכליות למיכל.
בנקודה זו ישאל השואל: הבנתי שהזכויות המוסרית הן אישיות ובלתי עבירות והן חלות לגבי יצירות מסוימות אשר יש בהן זכויות כלכליות. אך מהן כלל אותן זכויות מוסריות? לכך אשיב תחילה כי לא בכדי כתבתי "זכויות" ולא רק "זכות". כך, הזכויות המוסריות של יוצר היצירה מורכבת משני סוגי זכויות. האחת, נקראת "זכות ההורות" או "זכות הייחוס" ואילו הזכות השנייה נקראת לרוב "זכות לשלמות".
בהתאם לחוק זכות יוצרים, תשס"ח-2007, הקרדיט שמקנים לרוב ליוצר היצירה, הוא למעשה מכוח "זכות ההורות" או "זכות הייחוס", אשר מקנה ליוצר זכות ששמו יקרא על יצירתו, בהיקף ובמידה הראויים בנסיבות העניין.
להבדיל מ"זכות ההורות", בהתאם לחוק, "הזכות לשלמות" מקנה ליוצר היצירה את הזכות כי לא יוטל פגם, סילוף או שינוי צורה, או כל פעולה פוגענית ביחס ליצירה, אם יש באלו כדי לפגוע בכבודו או בשמו של היוצר. כך לדוגמה, מקרה אשר הגיע לבית המשפט, בו הודפסה, הגדה ייחודית של פסח, באיכות הדפסה, צבע ונייר ירודים וכן הושמט שמו של היוצר מההגדה, נקבע כי הדבר פגע בזכותו המוסרית של יוצר היצירה ונקבעו לו פיצויים בסך 10,000 ₪ בגין פגיעה במוניטין. וזאת בנוסף לכל פיצוי נוסף שנפסק לזכותו בגין הפרת זכויותיו הכלכליות.
אציין שנכון להיום, חוק זכות יוצרים, התשס"ח-2007, קובע כי במקרים בהם הופרה זכותו המוסרית של יוצר, רשאי בית המשפט, על פי בקשת היוצר, ונוסף על הפיצוי בגין הפרת הזכויות הכלכליות ביצירה המוגנת, לקבוע פיצויים בלא הוכחת נזק בסכום של עד 100,000 ₪ בשל כל הפרה.
                                                                                                 בברכה,  דור נחמן, עו"ד
________________________________________________________________________
הפוסט אינו ממצה את החומר המשפטי הקיים והמתפתח תדיר בנושא ואף ייתכן שחלו בו טעויות. לפיכך, הפוסט שנכתב על דעת המחבר, אינו מהווה המלצה, עצה מקצועית, יעוץ משפטי או חוות דעת משפטית, ואף אינו יכול לשמש כתחליף להתייעצות עם עורך דין. כל שימוש או הסתמכות על הפוסט הוא באחריות הבלעדית של המשתמש, ומהווה ויתור על כל טענה כלפי המחבר.
כל הזכויות שמורות לעו"ד דור נחמן. www.dnlaw.co.il

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

תודה על תגובתך.